Informacje dla kandydatów
Autor:
Biuro Jakości Kształcenia
Ostatnia modyfikacja:
środa, 20 listopada 2019 roku, 10:32
Procedura potwierdzania efektów uczenia się uzyskanych w procesie uczenia się poza systemem studiów przebiega w sposób następujący:
- Kandydat składa wniosek o przeprowadzenie potwierdzenia efektów uczenia się spoza systemu studiów do koordynatora w Biurze Jakości Kształcenia. Do wniosku dołącza dokumenty lub inne dowody potwierdzające uzyskane efekty uczenia się spoza systemu studiów.
- Po wstępnym rozpoznaniu zgłoszenia, kandydatowi zostaje przydzielony konsultant na wydziale (nauczyciel akademicki zatrudniony w UG, który zna programy studiów, w tym wymogi dotyczące poszczególnych przedmiotów i jest specjalistą w dyscyplinie naukowej, której dotyczą efekty uczenia się spoza systemu studiów uzyskane przez kandydata).
- Kandydat przy pomocy konsultanta określa uzyskane efekty uczenia się spoza systemu studiów i odpowiadające im efekty uczenia się określone w programie studiów danego kierunku studiów i gromadzi dowody potwierdzające uzyskanie efektów uczenia się spoza systemu studiów.
- Oceny dowodów potwierdzających uzyskanie przez kandydata efektów uczenia się spoza systemu studiów dokonuje asesor (nauczyciel akademicki zatrudniony w UG, który jest specjalistą w danej dyscyplinie naukowej). Do jego obowiązków należy również wskazanie, które zajęcia określone w programie studiów danego kierunku studiów oraz punkty ECTS przypisane do tych zajęć mogą zostać zaliczone kandydatowi, a także jakie są ewentualne różnice programowe, które kandydat będzie musiał uzupełnić w przypadku przyjęcia na studia. Jeśli jest to konieczne, asesor ustala z kandydatem formę dodatkowej weryfikacji (może to być np. prezentacja, pokaz lub rozmowa przeprowadzone przed komisją weryfikacyjną).
- Komisja weryfikacyjna po zapoznaniu się z zebranymi materiałami i opinią asesora oraz - w razie potrzeby - po przeprowadzieniu dodatkowej weryfikacji wydaje decyzję o możliwości (lub jej braku) przyjęcia kandydata na studia oraz o zaliczeniu określonych przedmiotów i przyznaniu punktów ECTS.
- Kandydatowi przysługuje procedura odwoławcza. Jeśli nie zgadza się z decyzją komisji weryfikacyjnej, jego zgłoszenie zostanie rozpatrzone powtórnie przez komisję w innym składzie.
Warunki ubiegania się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się są następujące:
- Świadectwo dojrzałości lub inny dokument uprawniający do ubiegania się o przyjęcia na studia i minimum 5 lat doświadczenia zawodowego;
- Dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia i minimum 3 lata doświadczenia zawodowego;
- Dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia albo dyplom ukończenia jednolitych studiów magisterskich i minimum 2 lata doświadczenia zawodowego;
- Dokument potwierdzający nabycie kwalifikacji na poziomie 5 Polskiej Ramy Kwalifikacji albo kwalifikacji nadanej w ramach zagranicznego systemu szkolnictwa wyższego odpowiadającej poziomowi 5 Europejskich Ram Kwalifikacyjnych;
- Zgodność doświadczenia zawodowego z wybranym kierunkiem studiów;
- Możliwość zaliczenia co najmniej jednego przedmiotu kierunkowego na wybranym kierunku studiów;
- Uiszczenie opłaty za przeprowadzenie potwierdzania efektów uczenia się;
- Brak limitu wieku.
Zasady, warunki i tryb potwierdzania efektów uczenia się oraz sposób powoływania i tryb działania komisji weryfikujących efekty uczenia się określa Uchwała Senatu UG nr 123/19 z dnia 26 września 2019 roku.